30 Aralık 2007 Pazar

PORTAKALLI KEREVİZ


Bugün sizlere sunduğum bu yemek Türk mutfağının oldukça önemli üst düzeyde bir sunumudur. Önemli olduğu kadar’da zarif ve leziz bir tasarıma sahiptir. Ayrıca mevsimin yemeği…Burada görüldüğü gibi benim tarzım açık ve belirgindir. Zeytinyağı,ot,sebze ve meyve ile balık ve kısmen tavuk ile az miktarda diğer etleri içeren bir üçgen içerisinde geçmektedir. Bunun dışına pek çıkmam. Türk mutfağı başlı,başına bir bütün.Tamamını işlemek ve incelemek kolay bir olay değildir.İşte bu bütün içerisinde ,bahsettiğim kısımla ilgili çalışmalarım sürmekte ve sürecektir.Çalıştığım alan sizlerinde bildiği gibi bütünün parçası olan Ege ve tabii ki Akdeniz mutfağının belli bir kısmını içermektedir.İçerisine girdikçe derinleşmektedir.Büyük bir kültür içermektedir.
İki yıldır devam eden birlikteliğimizde ,burada,sizlere değişik yapımlar ile Ege mutfağından örnekler sunmaktayım.İki yılda hazırladığım üç kitabımın dışında olan tadımların gerektiğinde kaynaklarını da size belirtmekteyim. Bu esnada vefat edenleri rahmetle yad edip,hayattakilere is uzun ömürler dilemek benim edep ve adabımı ayrıca bu kişilere saygımı yansıtır.Şimdi göreceksiniz ki,evveliyatında olduğu gibi her yerde bu yemeğin tarifi ile benzeri anlatılacak….Benden aldıklarını değil,kendilerinin bildiklerini söyleyecekler. Tv kanallarında Bööyük ustalar geçmişten beri yaptıklarını anlatacaklar.Oysaki bakın,inceleyin göreceksiniz ilk kez tarif edecekler. Bu esnada benim tarifimde güya bu akıllılara kaynak olacak.Ben burada bu türde tarifleri sizlere verirken, sizlerin öğrenip, yapmanızı ve tanınmasını gönülden isteyerek sunuyorum Başkaları sahiplensin diye değil.Bendeki bilgileri sizlere aktarmak benim insanlığım gereğidir.Anlayışıma göre benim ile yok olup gitmesini istermiyim.? istemem.Gönlümde el vermez..O, zaman her ne şekilde olur ise olsun alanların, benden aldığını belirtmesi, ayrıca usulende olsa bir teşekkür etmesi gerekmez mi? .Bu davranışta bu tip kişilerin varsın insanlık gereği olsun.Tabii ki asla bu tümünüzü içermez yapmayanları tenzih ederim.adımı zikredip teşekkür edenlere ayrıca gönül dolusu sevgilerimi sunarım.kalın sağlıcakla. Afiyet olsun.
Erkan Acurol

Malzemeler:


· 2 adet kereviz
· 1 adet havuç
· 1 adet patates
· 1 adet soğan
· 2 adet portakalın suyu
· 1 adet limon
· 100 gram zeytinyağı
· Deniz tuzu
· ½ demet dereotu

Hazırlanışı:


Kerevizlerin kabuklarını soyun ve halka şeklinde dilimleyin.Kararmamaları için hemen limonlu suya koyun. Patatesi de soyup kereviz gibi doğayın. Robotta çektiğiniz soğanı zeytinyağında kavurun.Yine halka şeklinde doğradığınız havuçları ilave edin.Hep birlikte 2-3 dakika kavurun.Kereviz dilimlerini ve patatesi tencereye yerleştirin.Tuzunu ayarlayın.Üzerine portakal suyunu ve limon suyunu gezdirin.Kısık ateşte kerevizler yumuşayana dek pişirin. Tencerenin kapağını açmadan soğumaya bırakın.Servis tabağına alın ve üzerini dereotu ile süsleyin.

Hiç yorum yok: