8 Eylül 2008 Pazartesi

ANJELİKA OLDU


Bir kelime buldum çın, çın öter;

Adı candır.

Bir erik kopardım can dalından;

İçi can dolu,

Adı can, yaprağı can, lezzeti candır.

Bir gölge düştü önüme dedi ki:

Bir yüküm var benden ağır

Bir yüküm var beni taşır

Adı candır.

Toprak dedi ki:

Can Allahın yongasıdır

Fakat ben bir deri bir kemik

kaldım.

Bir de misafirim var adı candır.

Işık dedi ki:

üRenklerden, kokulardan,

Seslerden önce koşup geldim

İnsanoğluna nur topu gibi

Bir müjde getirdim,

Adı candır.

Bedri Rahmi Eyüboğlu

ANJELİKA OLDU

Hazan mevsimi başlangıcı sayılan Eylül,ün günlerinin birinde 21 eylül de Büyük usta Bedri Rahmi Eyüboğlu’nu yitirdik.(1975) Şiirlerinde meyvelere önem veren bir şair.’’Karadut ve Meyve’’ adlı şiir kitapları var.Kendisini tanıma şerefine nail oldum..Bir Paris dönüşü kendisini karşılamam istendi .Bu vesile ile tanıştık. Benden Export rakı almak istediğini söylediğinde arabamda Tekirdağ mamulü Gülbahar olduğunu söyledim. Duymamış, tanımıyordu bu vesile ile tanışmaya( Gülbahar çoğunuzun bilmediği tekel mamulü özel bir rakı) doğru kumkapı da Kör Agop’un meyhanesine gittik .Dostluğumuz işte böyle başladı.Aynı yıl Bodruma gittiğimizde beni Cevat Şakir Kabaağaç ile tanıştırdı. Birlikte onların deyimi ile papaz uçurup, Bodrum akşamlarını yaşadık. Yaşamımda dost edindiğim,Günümüzde eksikliğini yaşadığımız bu iki müstesna şahsiyetleri saygı ve minnetle anıyorum.Nur içinde yatsınlar.
Anjelika bir erik türü Can eriği ile mürdüm eriği karışımı iri yuvarlak,koyu kırmızı renkli bir erik.. Ekşi yeşil elma suyu ile reçelini yapıyorum. Eriğin adından dolayı reçele bu ismi koydum. Fruktoz ile yapıyorum az pişirip bir gece beklettikten sonra güneşte pişiriyorum.Şeker hastalarına doktoru uygun gördüğü takdirde ve dozda tavsiye olunur.. Eriğin yurdu vatanımız Can,Havran (Bekiroğlu) ve papaz eriği ünlü.(tuzsuz yemek kaydıyla )Kara göynük,Üryani ve Köstendil diğer ünlüleri. En çok Rusya ,Romanya ve Amerika’da yetiştiriliyor Türkiye bu sıralamada sekizinci. Anjelika Ünlü Havran eriğine mürdüm aşısı ile elde edilmiş.Havranın farklı bir mayhoş tadı mürdümle bütünleşip çok değişik bir tat oluşturmuş. Erik Böbreklerin ilacı ,şeker hastalarının vazgeçilmez meyvesi.Düşük kalorisi nedeniyle tam bir diyet meyvesi.Nisan –Eylül arası bol bulunan ucuz bir meyve .Afiyetle

Malzemeler:


1 kilo anjelik eriği
1 kilo ekşi yeşil elmanın suyu
750 gram toz şeker veya 250 gram fruktoz
½ limon suyu

Hazırlanışı:

Erikleri yıkadıktan sonra ortadan ikiye kesin.Çekirdeğini çıkarıp boyuna dilimleyin. Şekerde bir gece bekletin.Ertesi gün reçeli ateşe koyun .Elmaları katı meyve presinde suyunu çıkarıp tencereye ilave edin.Reçel kaynamaya başlayınca hemen limon suyunu ilave edin.5 dakika daha kaynatıp ocaktan alın.Ağzı açık olarak soğumaya bırakın.Tencerenin üzerine beyaz bir tülbent veya eski bir tül ile örtün.Balkon veya evin en güneş alan kısmında ben ilk gün beklettim. Sizde reçelinizi istediğiniz koyuluğa gelene kadar güneşte bekletin.( geceleri içeri alın)